Angličtina – Informace

Odkaz na Web vyučující:

Pavla Kočí – Angličtina

Odkazy na procvičování a učební materiály:

Happy house – 1. a 2. ročník

Happy street – 3. a 4. ročník

Project (4. vydání) – 5. až 9. ročník

Často kladené otázky:

·         Často se nás rodiče ptají, jak se s dětmi učit angličtinu v začátku školní docházky. Jak jim pomoci, podpořit je? Jak s nimi opakovat? Zkoušet je ze slovíček? Psát je?

prvním a druhém ročníku zakládáme výuku angličtiny na přirozeném vnímání jazyka. (Koneckonců, tak jsme se učili svůj mateřský jazyk.) Stěžejní metodou je tedy poslech. Vyučující v hodinách využívají nahrávek (Class CD) a učebnic, děti využívají pracovní sešity, jejichž součástí je CD-ROM. Veďte děti k hrám a aktivitám na tomto CD-ROMU. Písničky a příběhy jsou totožné s tím, co mají děti v učebnici. Posloucháte-li společně písničku, říkejte si, o čem je, zopakujte si slovíčka, která se v ní nejčastěji opakují. Není třeba překládat celé texty písniček, chtít po dětech, aby je četly. V prvním a druhém ročníku mívají dost práce se čtením v češtině. Fakt, že se slova v angličtině jinak čtou a jinak píšou, děti v tomto věku mate. Ve druhém ročníku děti již trénují opis a čtou krátké texty s obrázkovou oporou, aby si na dvojakost psaní a čtení zvykaly.

Od 3. ročníku se už žáci psát anglická slovíčka a cvičí pravopis. Čekají je již krátké písemné testíky na slovíčka. Je dobré trénovat psaní slov při domácím opakování.

Pokud budete chtít „dělat angličtinu“ se svými dětmi ještě jinak, doporučujeme stránky LearnEnglish Kids, kde najdete pestrou škálu free online her, krátkých příběhů a písniček, zpracovaných přední britskou organizací zabývající se výukou angličtiny.

·         Co dělat, když „nefunguje“  CD-ROM z pracovního sešitu?

Pracovní sešity, včetně CD, objednáváme u zástupců britského nakladatelství Oxford University Press. Nestává se, že by byla tato CD poruchová. Spíše se jedná o problém nastavení Flash Playeru v počítači. Zde je návod, jak postupovat: Spouštění Happy House CD-ROM.

·         Psaní slovíček

Starší děti často protestují proti vedení slovníčku. „Proč si to mám opisovat, když  už jsou všechna slovíčka v pracovním sešitě hezky vypsaná?“ „ A můžu si to okopírovat a nalepit?“ Chápeme, že v dnešní super rychlé době působí opisování slovíček zastarale. Pokud žáci píší slovíčka jen „aby to bylo“, nejlépe  těsně před kontrolou, pak to opravdu postrádá smysl. Naopak přínosné je to tehdy, pokud se slovíčka píší při učení. Je to další způsob, jak si slovíčka zafixovat. Koneckonců, pravopis je nutné natrénovat. Většina  z nás si lépe a trvaleji zapamatuje slovíčko, když jej i napíše.

·         Jakých akcí v angličtině se děti zúčastnily?

Ve šk. roce 2016/17 se přímo na půdě naší školy děti zúčastnily besedy s cestovatelem, panem Mgr. Karlem Kocůrkem na téma Spojené státy, Národní parky. Pan Kocůrek je ve vedení tohoto programu velice zkušený, dětmi oblíbený. Žáci shlédli prezentaci s anglicko-českým výkladem, odstupňovaným podle schopností každého ročníku. Program se uskutečnil 2. listopadu 2016 pro 4. až 9. ročník. V říjnu školního roku 2016/17 jsme úspěšně zajímavou a poutavou besedu pro 4. – 9. ročník zopakovali.

Žáci prvního i druhého stupně se ve školním roce 2015/16 zúčastnili divadelního představení v angličtině. Záměrně jsme vybrali divadelní společnost, jejíž herci jsou rodilí mluvčí, v čemž vidíme největší přínos. Navíc se nám podařilo zajistit sál na Staré radnici zde ve Slatině, takže odpadla doprava přes město. Jednalo se o The Bear Theatre5. a 6. ročník zhlédl představení Fair Bear, 7., 8. a 9. ročník hru Murder at Wimbledon.

I v roce 2017 pořádala naše škola ve spolupráci s agenturou Školní zájezdy osvědčenou akci zájezd do Anglie.  Šlo o výlet za poznáním známých turistických a kulturních míst, ozvláštněný ubytováním v rodině. Dětem tak umožňujeme poznat zemi, jejíž jazyk se učí. Je obecně známo, že takovéto akce prostě „fungují“, děti si uvědomí, že angličtina není jen školní disciplína, ale praxe, život, nutná výbava. Program byl nazván Po stopách Jamese Bonda a Sherlocka Holmese a jak to probíhalo se dozvíte zde.

Archiv příspěvků

Základní škola a mateřská škola Brno, Přemyslovo nám. 1, p. o.
Přemyslovo náměstí 89/1,
627 00 Brno

telefon 1:548 212 014
telefon 2:548 217 558