Dne 24. května 2021 jsme měli možnost navštívit jadernou elektrárnu Temelín, aniž bychom se zvedli z lavic, a to díky virtuální prohlídce, kterou pro nás zprostředkovala Skupina ČEZ a paní učitelka. Elektrárnou nás provedl zkušený tým moderátorů, kteří vše vysvětlili, popsali, ale také ukázali pomocí komunikační platformy Teams.

Vše bylo interaktivní, každý dotaz byl vítán a společně s dalšími dvěma školami jsme mohli odpovídat na otázky od moderátorů a předhánět se ve znalostech. Nechyběly názorné ukázky, funkce jaderné elektrárny, ale také vliv na životní prostředí. Jak už ale víme z našich předchozích hodin, jaderné elektrárny jsou velmi čisté a šetrné k životnímu prostředí. Obavy ze znečištění z chladicích věží elektrárny jsou zbytečné – je to čistá vodní pára.

V České republice se podílí na výrobě 30-31 % elektrické energie. Vývoj jaderných elektráren, i přes všechna úskalí, jde stále vpřed. Stále se zlepšují a vyvíjí, což je dobře. Sami jsme to mohli vidět při pohledu na elektrárnu z výšky, který byl obzvláště pěkný. Prohlídka trvala pouze jednu vyučovací hodinu, ale hodně jsme si z ní odnesli, a to nejenom vědomosti, ale i výhru v soutěži. Děkujeme a příště se snad uvidíme osobně.

Ondřej Blatný, žák 9. třídy