Věda není žádná nuda

O tom, že věda není žádná nuda, se v únoru přesvědčili žáci 2. B. Navštívili totiž moderně vybavené vědecké a výukové centrum v Univerzitním kampusu MU v Bohunicích – Bioskop a vyzkoušeli si zajímavé pokusy s vodou. Masarykova univerzita zde nabízí nejen pro děti, ale i pro studenty, pedagogy i veřejnost speciální kurzy zaměřené na bádání v oborech chemie, fyziky, biologie, mikrobiologie a nově i paleontologie.

Malí školáci si oblékli bílé pláště a rázem se proměnili v opravdové vědce, které čekaly velmi zajímavé pokusy ve skutečných laboratořích. Během svého dopoledního zkoumání se žáci seznámili s povrchovým napětím vody a s dalšími vlastnostmi vody. Mnoho pokusů si děti přímo samy vyzkoušely a zjistily, že laboratorní bádání je velmi zajímavé. Snad to některé přitáhne ke studování oborů zaměřené na chemii, fyziku či biologii. Rozhodně toto první seznámení s vědou bylo pro děti velkým zážitkem a zároveň přínosem do výuky prvouky.

Celý projekt MU je navíc hrazený z prostředků EU, takže jsou všechny kurzy zdarma. Je tak jedinečná příležitost k popularizaci vědy nejen v základních a středních školách, ale i v řadách veřejnosti. Masarykova univerzita chystá i přednášky pro seniory.

PaedDr. Jarmila Balejová

Archiv příspěvků

Základní škola a mateřská škola Brno, Přemyslovo nám. 1, p. o.
Přemyslovo náměstí 89/1,
627 00 Brno