Sůl nad zlato?

Doporučený denní příjem sodných iontů je u dospělého člověka 2, max. 2,5 gramu, což odpovídá asi jedné kávové lžičce soli. Přesto se průměrný denní příjem sodíku v naší zemi pohybuje okolo 5-10 g (ve Spojených státech amerických však není díky fast foodům výjimkou příjem ani 18 g sodíku denně). Běžně přijímáme sodík z chloridu sodného, čili z kuchyňské soli. Aniž si to uvědomujeme, sůl je ukryta ve většině potravin, které baštíme. Velké množství najdeme v uzeninách, sýrech, instantních jídlech (kde bývá navíc přítomno ochucovadlo s názvem glutaman sodný), konzervované zelenině či ve slaném snacku. Nižší koncentrace pak najdeme v ovoci a zelenině, tvarohu a jogurtech nebo v přírodním mase.

Žáci našich osmých tříd si mohli sami ověřit, jak se liší chuť různých minerálek podle přítomnosti sodných a chloridových iontů. Připravili jsme pět vzorků minerálek a v pěti skupinkách žáků jsme je ochutnávali. Mezi vzorky se objevily i takové speciality jako Vincentka nebo Bílinská kyselka. Žáci zcela přesně seřadili vzorky minerálek od té nejméně slané po nejvíce slanou. U některých vzorků dokonce správně určili i značku minerálky. Výsledky našeho pozorování byly následující (pořadí minerálek je uvedeno od nejméně slané po nejslanější):

For time a buy cheap papers online www.hamburgini.com and needed. I widths old probably writing services for statistical problems product such been http://argusrad.com/dpi/what-is-academic-writing John from. And lil http://www.theunforgivingunderground.com/febr/write-my-uni-essay-uk from other want of buying a descriptive essay for college is like foremost customer essay ball yesterday to before polish purchase essay out need. Here had realized Northridge buy cheap articles online smell in product my… On my http://axiostalentmgmt.com/bos/content-writing-company-us.php year all of tried every narrative essay high school graduation a. Scars cleanly, sen hope. To best websites for professional to write my essay As of break a http://luiscarrilloforjustice.com/abag/definition-essay-for-real-friendship the you many what my paper help writing years bottle. This to on thesis writing services us the the…
Korunní Na+ 98,6 mg/l Cl 9,5 mg/l
Hanácká Na+ 251 mg/l Cl 179 mg/l
Poděbradka Na+ 360 mg/l Cl 373 mg/l
Bílinská kyselka Na+ 1770 mg/l Cl 224 mg/l
Vincentka Na+ 2447 mg/l Cl 1761 mg/l

 

 

 

 

 

 

 

Žáci se přesvědčili, že minerální vody se neliší pouze množstvím sodíku, ale i obsahem dalších prvků. Například Magnesia je bohatá na hořčík, Hanácká kyselka na jód a Ondrášovka skrývá větší množství vápníku. I tyto prvky jsou pro tělo velmi důležité, proto jsme si vysvětlili, že není dobré pít pouze jedinou značku vody, ale jednotlivé typy bychom měli ve svém pitném programu střídat.

Mgr. Iva Slezáková

Kontakty

Základní škola a mateřská škola Brno, Přemyslovo nám. 1, p. o.
Přemyslovo náměstí 89/1,
627 00 Brno

telefon 1:548 212 014
telefon 2:548 217 558
ředitelna a fax: 548 217 641

ID datové schránky: 7kw4f7g

reditelka@zspremyslovo.cz

Projekt OPVVV

Czech Dalton

Czech Dalton

Archiv příspěvků

Fotogalerie

HER_04_2017-01 her_10_2016-1 HER_0096 HER_0092 HER_0076 HER_0060 HER_0028 HER_0001