Setkání s Vlastou Švejdovou

Kdo by neznal poutavé kresby z dětských knih i učebnic, které namalovala známá malířka, ilustrátorka a v neposlední řadě i spisovatelka Vlasta Švejdová?

V úterý 19. března proběhla na naší škole beseda s touto oblíbenou ilustrátorkou. Velký dík za zorganizování celé akce patří Dr. Marii Kuncové, ředitelce MC nakladatelství Brno. Také děti naší školní družiny se svými vychovatelkami se na besedu velice důkladně připravovaly.

Paní Švejdová dětem odpověděla na jejich zvídavé dotazy, podepsala pracovní sešity do matematiky pro 1. třídu a další knihy s jejími ilustracemi, které si děti přinesly. Během povídání také představila velkou výstavu svých prací – knihy, časopisy a obrázky, které přivezla.

Děti i pedagogové si mohli ilustrace Vlasty Švejdové za symbolickou cenu zakoupit. Beseda probíhala ve velice přátelském duchu. Dětem se nechtělo končit, byly nadšené z blízkosti tak milé a usměvavé významné osobnosti. Její hlas hladil jako sametový polštářek.

Pro paní Švejdovou měly děti připravené tyto otázky:

  1. Děti: Malovala jste si, když jste byla malá? Vlasta Švejdová: Ano, celé dětství jsem velmi ráda malovala. 2. Děti: Jakou máte svoji nejoblíbenější kreslenou postavičku? Vlasta Švejdová: Chlapečka Silvestra,

kterého jsem vymyslela a dva roky o něm kreslila seriál. 3. Děti: Proč jste se též stala spisovatelkou? Vlasta Švejdová: Začala jsem psát již na střední škole do novin. Když se narodily vnučky, tak o nich pro ně. 4. Děti: Máte rodinu a taky někdo maluje? Vlasta Švejdová: U nás malují téměř všichni, mám 4 děti. Vnučky také studují umění. 5. Děti: Jak se Vám líbí práce vašeho syna? Máme doma od něj obrázky. Vlasta Švejdová: Oba synové jsou malíři. Líbí se mi jejich tvorba. Jejich obrazy zdobí zdi mého bytu. 6. Děti: Jaké máte ráda zvířátko? Vlasta Švejdová: Kočku. Je milá a velmi dobře se maluje. 7. Děti: Kterou knihu jste ilustrovala naposledy? Vlasta Švejdová: Leporelo o dvou pejscích. 8. Děti: Kterou knihu jste ilustrovala jako první? Vlasta Švejdová: To by Darwin koukal. 9. Děti: Malujete i pro dospělé? Vlasta Švejdová: Maluji, hlavně portréty. 10. Děti: Jak vznikla spolupráce mezi MC nakladatelstvím pro školy Brno a Vámi? Vlasta Švejdová: Jednoho dne zatelefonovali a potom mi donesli rukopis s přáním, abych jej ilustrovala.

Vychovatelky školní družiny

Kontakty

Základní škola a mateřská škola Brno, Přemyslovo nám. 1, p. o.
Přemyslovo náměstí 89/1,
627 00 Brno

telefon 1:548 212 014
telefon 2:548 217 558
ředitelna a fax: 548 217 641

ID datové schránky: 7kw4f7g

reditelka@zspremyslovo.cz

Projekt OPVVV

Czech Dalton

Czech Dalton

Archiv příspěvků

Fotogalerie

HER_04_2017-02 HER_04_2017-03 her_10_2016-7 HER_0096 HER_0065 HER_0063 HER_0044 HER_0041