Ve spolupráci s cestovní kanceláří Školní zájezdy jsme s vybranými žáky 7., 8.  a 9. tříd podnikli v pátek 30. listopadu 2018 jednodenní předvánoční výlet do Salzburgu, velmi atraktivní lokality spolkové země Salcbursko v Rakousku.

Protože cesta byla dlouhá (asi 880 km), vyrazili jsme od školy již kolem šesté hodiny ranní. Jeli jsme pohodlným patrovým autobusem Neoplan, tak nám to celkem uteklo.

Do rodiště Wolfganga Amadea Mozarta – Salzburgu jsme přijeli kolem půl jedné. Několikahodinový pobyt jsme strávili nejdříve prohlídkou pevnosti Hohensalzburg, kam jsme vyjeli lanovkou, v infokoutku jsme obdrželi audioprůvodce v českém jazyce a navštívili  některé místnosti hradu, dostali se po točitých schodech až na vyhlídku, ze které byl dechberoucí výhled na město samotné a tyčící se Alpy.
Fotogalerie Salzburg 2018

Po návštěvě pevnosti jsme se vydali do centra města. Na náměstí Residentplatz, kde se každoročně koná vánoční trh (jedinečný Salcburský Ježíškův trh), jsme měli možnost zhlédnout Dvorskou kašnu s arcibiskupskou rezidencí, dominantu města Dóm zasvěcený sv. Rupertovi s mohutnou kopulí, jehož výška činí 72 m. Další zastávkou byla Nová rezidence – někdejší palác pro arcibiskupské hosty. Ve věži se nachází zvonkohra s 35 zvonky různých velikostí. Vyznačuje se tím, že je po pražské Loretě nejstarší ve střední Evropě. Dále jsme si prohlédli Mozartovo náměstí s pomníkem W. A. Mozarta a Starou radnici (Alte Rathaus). Na závěr dne jsme se prošli po Getreidegasse (Obilní ulice) – významný památkový celek – dům č. p. 9 Mozarts Geburtshaus, kde se narodil Wolfgang Amadeus Mozart.

Kolem šesté hodiny večerní jsme odjížděli zpět do České republiky.

Výlet se vydařil, počasí nám přálo a všichni jsme byli spokojení. Velké poděkování patří i cestovní agentuře včetně paní průvodkyně a pánům řidičům. Vzhledem k tomu, že výlet byl zdařilý, plánujeme Rakousko navštívit znovu.

Mgr. Martina Albrechtová