Poznáváme Česko

V letošním roce všichni žáci prvního stupně byli zapojeni do celoročního projektu „Poznáváme Česko“, jehož cílem bylo (jak již z názvu vyplývá) seznámit se a poznat prostřednictvím výletů zajímavá místa v naší republice. Celý projekt byl na konci června zakončený prezentací jednotlivých výletů, kde si žáci navzájem sdělovali zážitky a poznatky z jednotlivých výletů.

První výlet stihli uskutečnit už na podzim páťáci, kteří se vypravili do Prahy, aby se seznámili s historicky významnými místy. Během své návštěvy našeho hlavního města stihli toho opravdu mnoho: Prašnou bránu, Staroměstské náměstí, pražský orloj, Karlův most, Petřínskou rozhlednu, zrcadlové bludiště, Pražský hrad včetně s prohlídkou katedrály sv. Víta, Vladislavského sálu a Zlaté uličky. Ten den cestovali vlakem, lodí, lanovkou a samozřejmě i metrem.

Na jaře vycestovali žáci 5. třídy do Prahy ještě jednou, tentokrát byla hlavním cílem výstava „Neviditelní“, při níž procházíte jednotlivé části v absolutní tmě. Díky tomu poskytuje výstava svým návštěvníkům poznat zblízka život nevidomých. Byl to pro všechny opravdu velmi silný zážitek. Během druhé návštěvy stihli páťáci zavítat i na Václavské náměstí, k Národnímu divadlu a na Malou Stranu.

A pak se s výlety, jak se říká, „roztrhl pytel“.

Prvňáčci uspořádali celkem čtyři výlety. Nejprve navštívili hřebčín v Napajedlech, zámeckou zahradu v Kroměříži a projeli se lodí po Baťově kanálu. Pak se vypravili na hrad Bouzov, kde je při prohlídce hradu provázela postavička Večerníčka. Zavítali i do Mladečských jeskyní.  V červnu se vydali vlakem do Hradčan a pak zdolali celkem 133 schodů na nejvyšší vyhlídkovou plošinu Klucaninu.  Nakonec si zkusili upéct chleba v Kunštátě a prohlédli si v jeskyni Rudka sochy Stanislava Rolínka.

Žáci 2. třídy absolvovali tři výlety. Nejdříve v květnu jeli do zámku v Miloticích, kde si v dobových kostýmech a s paní hraběnkou připadali jako princezny a princové v pohádce. Ale moc se jim líbila i hodonínská zoologická zahrada. Na začátku června si vyšlápli kolem řeky Svitavy, která je dovedla až do Bílovic nad Svitavou za liškou Bystrouškou. A našlapali toho opravdu mnoho. Jak rádi se pak nechali odvézt vlakem nazpět! Nakonec dobyli hrad Veveří, který mnoho Brňanů zná z paluby lodě, ale mnozí nebyli ani u jeho brány, natož za ní.  Na nádvoří na všechny čekali středověcí řemeslníci i kejklíři a pohádka.

V rámci projektu „Poznáváme Česko“ děti 3. tříd podnikly také tři výlety – do obce Modrá, na zámek v Rájci a do ZOO Lešná. Všechny výlety se velmi vydařily. Každý byl zaměřený na jinou oblast poznávání. V Modré navštívili skanzen slovanského hradiště a podívali se do podvodního tunelu v Živé vodě. Plavající ryby nad hlavami třeťáků byly pro všechny velkým zážitkem.  Na zámku v Rájci čekalo všechny pohádkové představení dvou herců, zkoušení si divadelních kostýmů, výstava loutek a prohlídka zámku. Na závěr si pochutnali na opečených špekáčcích. Cestu tam i zpět absolvovaly děti vlakem. Všichni se také těšili i do ZOO Lešná, která je druhou nejnavštěvovanější ZOO v naší republice. Tady viděli spoustu známých i neznámých zvířat. Nejvíce nás zaujali rejnoci, které jsme mohli z ruky krmit a také si je pohladit.

Čtvrťáky čekaly dvě návštěvy historických královských měst – Prahy a Znojma. Obě města žáky uchvátila, Praha nejen Pražským hradem, Karlovým mostem, ale i výměnou stráží. Ve Znojmě měla největší ohlas okružní jízda turistickým vláčkem a strašidelné znojemské podzemí. Zcela neplánovaně jsme se zúčastnili znojemského Dne bez úrazu, kde si mohli žáci projít různá stanoviště záchranného systému. Nejvíce se dětem zavděčili hasiči, když vypouštěli hasící pěnu na celé náměstí. Třetím výletem byla výprava do Punkevních jeskyní s propastí Macocha v CHKO Moravský kras. Výlet nadchl žáky, kteří mají rádi přírodu. Plavba na lodičkách se líbila všem.

Také žáky 5. tříd čekaly ještě další výlety. V květnu se vypravili do ZOO Lešná, kde navštívili i pohádkový zámek Lešná. V rámci jeho prohlídky absolvovali i výuku etikety. Stihli si i prohlédnout Baťův mrakodrap ve Zlíně. V červnu se žáci 5. B zúčastnili dvoudenního výletu na Kozí horce u Brněnské přehrady. Kromě pěší výpravy podél břehu přehrady od hradu Veveří k přehradní hrázi žáky čekal i večer plný her a soutěží, který si užili se svými rodiči, kteří za nimi přijeli. Žáci 5. A podnikli zase výpravu k Rudickému propadání, kde je také skalní útvar Kolíbky, který je oblíbeným místem nejen horolezců, ale i filmařů pro natáčení pohádkových scén (Sedmero krkavců, Království potoků …), a k větrnému mlýnu v Rudici.

A ještě pár postřehů od dětí:

• Modrá: „Podívali jsme se, jak se dříve děti učily ve škole, a to jen za odměnu. Byla tam rozhledna a my vyšli až nahoru. Koupili jsme si suvenýry a na závěr výletu jsme si čvachtali nohy v jezírku.“
  • ZOO Lešná: „Krmili jsme rejnoky masem z krevet, na rejnoky jsme si mohli i sáhnout.“
  • Praha: „Nejlepší byla rozhledna Petřín, odkud byl hezký výhled. Moc zajímavá mi připadala Zlatá ulička, ty malé domečky.“
  • Rájec nad Svitavou: „Cestovali jsme vlakem a potom pěšky. Na zámku jsme měli prohlídku a divadlo. Prohlédli jsme si také loutky.“

A teď už jen pěkné léto plné stejně dobrých zážitků!

Mgr. Kateřina Hedlová, PaedDr. Iveta Mervartová,

Mgr. Eva Mráčková, PaedDr. Jarmila Balejová