Ve dnech 28. 4. a 5. 5. měli naši žáci devátých tříd možnost navštívit Městský soud. Nejednalo se pouze o teoretickou exkurzi, ale o opravdové soudní jednání, kterého jsme se zúčastnili v rámci předmětu občanská výchova.

Cesta k budově soudu probíhala hladce. Následovala prohlídka, při které jsme museli odevzdat všechny ostré a kovové předměty. Poté jsme vstoupili do soudní místnosti, kde jsme se pohodlně usadili. Začátek trestního řízení probíhal následovně – představil se nám soudce, paní obhájkyně a státní zástupce. S napětím jsme vyslechli obžalobu, dle které obviněný muž, patnáctkrát trestaný recidivista, nenastoupil k výkonu trestu odnětí svobody. Pachatel se pravidelně dopouštěl krádeží oblečení, finančních hotovostí a elektroniky v OC Galerie Vaňkovka. Přestože obžalovaný skutku velmi litoval, soudce musel zvážit i fakt, že se nejednalo o jeho první prohřešek. Na závěr soudního líčení jsme všichni povstali a vyslechli si rozsudek.

Návštěva Městského soudu byla velmi přínosná a žákům se velmi líbila, především díky soudci, který vtipně a výstižně glosoval průběh jednání a zároveň nám pomáhal zorientovat se v jednotlivých částech procesu.

Mgr. Dudešková Veronika