Matematika zábavně

aneb zažít úspěch v Matematice.

Člověk se stále učí a to neminulo ani nás J. Koncem minulého školního roku jsme se seznámily s metodou matematiky profesora Hejného. Školení nás velmi zaujalo, proto se v této metodě dále vzděláváme. Plánujeme ji zařadit i u nás ve škole do výuky.

Již nyní v některých třídách používáme její prvky a od žáků se nám dostává velmi kladného ohlasu. Tyto úkoly je baví a často si ani neuvědomují, že se tím také učí. V této metodě většinou neexistuje jeden správný postup řešení, ale žáci jej sami objevují. Chyba pro ně není nepřítel, ale příležitost k diskuzi, k vytváření vlastního názoru a argumentaci.

Tato metoda je vede k větší samostatnosti, iniciativě. Jak říkají samotné zkušenosti pedagogů: „Není umění rychle a spolehlivě počítat, to zvládne každá kalkulačka, ale dokázat vyřešit problém.“ Učitel je spíše v roli průvodce, který žákům napomáhá, aby všichni zažili radost a úspěch v hodině matematiky. Ten mohou zažít úplně všichni, protože s tím metoda Hejného počítá a příklady umožňují různé úrovně řešení.

A kdo to je profesor Hejný? Prof. RNDr. Milan Hejný, CSc. – matematik a odborník na didaktiku matematiky. Působí na Karlově univerzitě v Praze. S metodou, která staví na dětské tvořivosti a přirozené touze poznávat, začínal již jeho otec.

I když se tato metoda mnohdy setkává s rozporuplnými reakcemi, tak jsme přesvědčeny, že je pro děti přínosná.

Podrobnosti o této metodě najdete na www.h-mat.cz.

Chcete si zapřemýšlet a vyřešit součtový trojúhelník? Vraťte čísla neposedy zpět:

Mgr. Nela Pirochtová a Mgr. Alžběta Veselá

Kontakty

Základní škola a mateřská škola Brno, Přemyslovo nám. 1, p. o.
Přemyslovo náměstí 89/1,
627 00 Brno

telefon 1:548 212 014
telefon 2:548 217 558
ředitelna a fax: 548 217 641

ID datové schránky: 7kw4f7g

reditelka@zspremyslovo.cz

Projekt OPVVV

Czech Dalton

Czech Dalton

Archiv příspěvků

Fotogalerie

her_10_2016-2 her_10_2016-6 HER_0095 HER_0076 HER_0071 HER_0036 HER_0034 HER_0030