Na konci listopadu čekal naše žáky krásný výlet do německých Drážďan. V pátek 29. 11. 2019 jsme brzy ráno vyrazili autobusem směrem na Prahu. Nálada byla výborná, děti i učitelé se těšili na vše, co je čeká.

Měli jsme opravdu zajímavý program. Naše první zastávka byl známý SCHLOSS MORITZBURG, lovecký zámeček, známý především natáčením nestárnoucí československo-německé pohádky „Tři oříšky pro Popelku“. Zde na Moritzburgu se ovšem řekne „Drei Hasselnüsse für Aschenbrödel“.

Celý Moritzburg pohádkou doslova žije. Všude se objevují postavy, obrazy, kostýmy z pohádky; dochovány jsou i některé části původního filmařského vybavení týmu Václava Vorlíčka. Naše žáky nejvíce zaujala zkouška kostýmů a focení před kulisami. Vždyť kdo by se alespoň na chvíli nechtěl stát některou z pohádkových postav? Po prohlídce zámečku jsme s písní „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?“ vyrazili do Drážďan.

Naše první zastávka byla v centru původních starých Drážďan, kde jsme si prohlédli monumentální kostel FRAUENKIRCHE, katedrálu KATOLISCHE HOFKIRCHE a dochované městské hradby s krásnou vstupní branou. Je to pýcha Drážďan, neboť, jak jsme se dozvěděli od paní průvodkyně, kostel byl za války téměř zničen. Nicméně pro místní byl natolik významný, že jej dokázali celý obnovit do původní podoby.

Příjemnou procházkou jsme poté pokračovali do „Deutsches Hygiene-Museum“. Nešlo ovšem o žádné museum hygieny, ale o ohromující výstavu na téma lidské zdraví a nemoci. Nebylo zde povoleno fotografovat, tak jsme vše důkladně prohlédli alespoň očima. A že bylo na co koukat! Unikátní modely kostí, svalů, orgánů, historické i novodobé protetické pomůcky, náhrady, kuriozní lékařské nástroje atd. Opravdu poutavé. Zejména pro budoucí doktory, zdravotní sestřičky, ale i všechny ostatní, co jim není lhostejné jejich zdraví.

Galerie Dresden 2019 zde

Výlet do Drážďan jsme zakončili návštěvou vánočních trhů, kterých se už děti nemohly dočkat. Všude stánky s jídlem, horkými nápoji, spoustou ozdůbek a řemeslných výrobků. Ovšem zde jsme v Německu, tak je všechno trošičku jiné. Někteří ochutnávali a nakupovali místní speciality, například drážďanskou štólu, místní sladký symbol Vánoc.

Po návštěvě vánočních trhů nás již čekal klidný návrat domů. V Německu se nám opravdu líbilo a nasáli jsme vánoční atmosféry.

Mgr. Patrik Vrábel