Tentokráte o digitálních hrách a jejich vlivu nejen na děti.

„Pomáháme najít rovnováhu v digitálním světě“ je heslo projektu replug me. Již podruhé nás 28. 4. 2021 na naše pozvání navštívily dvě zkušené a milé lektorky, tentokráte s online seminářem pro rodiče, zabývajícím se problematikou počítačových her a jejich dopadu na děti.

Navázali jsme tak na podobný seminář od stejného lektorského studia DIGIDĚTI 1, který naše škola uspořádala pro rodiče před rokem. Tehdy byly tématem sociální sítě a jejich rizika, o seminář byl velký zájem.

Dnešní seminář byl opět velmi živý a aktivní, lektorky odpovídaly průběžně na vznášené dotazy a bylo vidět, že účastníky zmíněné téma zajímá.

Lektorky nejprve vznesly malou anketu, jestli je vlastně hraní digitálních her dobré nebo špatné. Na to samozřejmě nelze nalézt jednoduchou odpověď.

Existuje mnoho bezpečných her rozvíjejících logiku, myšlení, paměť a jazykové dovednosti. Dokonce
některé online hry mohou dětem pomoci se socializovat, získat nové kamarády, nebo okusit něco ze světa „programování a herního designérství“.

Naproti tomu můžeme nalézt tituly s opačným efektem, ať už je obsahem přehnané násilí či vulgarita, nebo jsou to hry snažící se vypěstovat závislost a utratit peníze za postup. Problémem může také být, když dítě do světa her utíká, aby zakrylo skutečný problém v reálném světě.

U online her také nesmíme zapomínat, že často fungují na principu sociálních sítí, hráči se tam potkávají, komunikují ve virtuálním prostředí, a tak hrozí stejná rizika jako u sociálních sítí. Například, že se tam dítě může setkat s nevhodnými lidmi, nebo se dostane k nevhodnému obsahu.

Zajímavé je, že hry nehrají pouze děti. Průměrný věk online hráče je okolo 35 let. A častěji hrají ženy.

Co tedy doporučit rodičům v dnešní digitální době, kdy děti tráví ve virtuálních světech i několik hodin denně?

Především mějte přehled a zajímejte se o to jaké hry vaše dítě vlastně hraje. Není ale nutné jej sledovat na každém kroku. Děti oceňují na hrách právě tu svobodu, které se jim ještě v dětském věku moc nedostává. Nechte si se zájmem povykládat o jeho oblíbené hře, nebo si tu a tam zahrajte s ním. Určitě to ocení.

O čem se malým počítačovým hráčem bavit:

• Jaká je tvoje oblíbená postava?
  • Co se ti na hře líbí a proč ji hraješ?
  • Kolik teď potřebuješ času abys dokončil hru? (u skupinových online her)
  • A pokud se vám obsah hry nelíbí, v klidu dítěti vysvětlete, co se vám na hře nelíbí a proč nechcete, aby hru hrálo.

A nikdy nevíte, třeba právě z vašeho dítěte vyroste úspěšný herní designér, výtvarník, nebo programátor či profesionální hráč počítačových her.

Mgr. Patrik Vrábel, Mgr. Pavla Kočí