Ve čtvrtek 10. června od 11:44 do 13:36 letního středoevropského času vstoupil mezi planetu Zemi a Slunce Měsíc a naši žáci byli u toho. Před Sluncem jsme spatřili menší část tmavého měsíčního disku. Žáci měli možnost tuto podívanou sledovat na školní zahradě pomocí speciálních brýlí na pozorování Slunce. Počasí nám ze začátku nepřálo, ale to nám nevadilo, protože mezeru jsme využili k prohlídce projektů na téma Zatmění Slunce, které pro ostatní připravili žáci 7. a 9. ročníku. Vrchol částečného zatmění nastal ve 12:39, kdy Slunce zakryla zhruba pětina Měsíce.

Kdybychom bydleli v Kanadě nebo Grónsku naskytla by se nám tento den příležitost k pozorování tzv. Prstencového zatmění, které probíhá místo úplného zatmění a to proto, že Měsíc se kolem Země pohybuje po mírně výstředné dráze – někdy je o něco blíže, někdy dál, když je od Země Měsíc nejdál a zrovna se postaví mezi nás a Slunce, je úhlově menší a nezakryje Slunce po celé ploše. My jsme se museli spokojit s částečným zatměním, ale i přesto si to žáci užili. Na školní zahradě se prostřídala celá škola, takže nikdo o tento zážitek nepřišel. Pro některé žáky to bylo poprvé, co tento úkaz viděli.

Další možnost vidět částečné zatmění dostaneme až v říjnu příštího roku a pak v březnu 2025.

Úplný zákryt Slunce Měsícem bude přímo z Evropy – konkrétně ze Španělska – pozorovatelný 12. srpna 2026. Už se na to moc těšíme, a pokud to počasí dovolí, tak se zase sejdeme na pozorování.

Mgr. Pavla Rousová