Experti přes sport? Osmáci v AZ kvízu trumfli i učitele

Kdo se stal prvním českým olympijským vítězem? Jak vysoko je obroučka basketbalového koše? S podobnými a často i mnohem záludnějšími otázkami se museli poprat žáci druhého stupně Přemysláku při sportovním AZ kvízu online. Šlo o teoretickou součást velkého tělocvikářského Megaultraboje, ve kterém v březnu mezi sebou při plnění různých pohybových úkolů soutěžily všechny třídy od šestého ročníku výše.

Když se řekne AZ kvíz, snad každému hned naskočí, o co jde. Legendární vědomostní soutěž běží na obrazovkách České televize už pětadvacátý rok a zřejmě všichni si vybaví trojúhelník, jehož strany se soutěžící pomocí správných odpovědí pokoušejí spojit. Stejný úkol měli i děcka z Přemysláku, s tím rozdílem, že seděli v rámci online výuky doma před počítačem a všechny otázky organizátoři z řad vyučujících tělocviku ladili do sportovního duchu.

Každá třída na začátku nominovala dva zástupce, kteří si to vyřazovacím systémem postupně rozdali s ostatními třídami. Žáci, kteří se přímo neúčastnili, fandili při online vysílání svým spolužákům. I když nemohli mít vzhledem k hladkému průběhu hry zapnutý mikrofon, často vytvořili bouřlivou atmosféru alespoň přes chat. Kořením soutěže se pak stala účast učitelského sboru, který žákům zle zatápěl.

Do finále se po tuhých bojích dostali právě zástupci z řad učitelů, třída 7.A a po spravedlivých a uznaných semifinálových protestech také dvojice z 8.A. Závěrečné kolo se tak z důvodu trojlístku finalistů nemohlo uskutečnit formou AZ kvízu, ale odehrálo se formou další kultovní televizní soutěže Riskuj! Tam už všichni soutěžící prokázali opravdu hluboké znalosti ze sportovní oblasti a získali si obdiv všech přihlížejících.

Nejvíc bodů do Megaultraboje pro svou třídu získali osmáci ve složení Adam Suchánek a Jakub Továrek, druhé místo pak bralo duo Karolína Klimešová a Jakub Steklý ze sedmé třídy a bronz pak zbyl na nejstarší účastníky hry z řad učitelů. Ti však hořkou finálovou porážku vzali s grácií a museli uznat kvality obou soupeřících dvojic.

Výuka tělesné výuky je v současné situaci dost komplikovaná a odsunutá na druhou kolej. Přemyslák však nezahálí a jeho učitelé se alespoň nějakým způsobem snaží žáky motivovat k pravidelnému pohybu a kontaktu se sportem. AZ kvíz byl příjemným zpestřením online výuky a tělocvikáři z Přemysláku už hledí k dalším výzvám…

Jan Pařík